Војвођанска представништва у Бриселу само троше паре, пишу некакве извештаје и - то је то. Од стотина милиона динара који су до сада уложени у њих, вратило се само око шест милиона, па по Новом Саду већ кружи виц како је било боље да су многобројни запослени тих представништава просили на улицама Брисела, него што су глумили дипломате и пословне људе. Јасно је свима да је једина сврха ових институција да Бојан Пајтић финансијски збрине своје израубоване љубавнике. Зато је њима и уведена посебна привилегија: могућност плаћање и у натури.
Још од добијања аутономије, војвођанска бирократија је увек наступала са позиција парадржавне силе, али не за добробит својих становника, већ да би њени функционери боље и раскошније живели.
У Бриселу, седишту Европске уније, АП Војводина има чак два представништва, од којих је једно проглашено неуставним, а друго широј јавности није ни познато. Ово друго, прикривено представништво, од 2006. до 2010. године носило је назив Канцеларија за европске послове, да би после тога било преименовано у Фонд "Европски послови". Очигледно је да Бојан Пајтић има неку слабост према фондовима, па их зато свуда оснива.
Поред овог Фонда АП Војводина од октобра 2011. године, има и своје званично представништво у Бриселу, које је Уставни суд Србије недавно прогласио неуставним. На челу обе ове институције, и Фонда и Представништва, налази се Предраг Новиков.
Док се Фонд још звао Канцеларија за европске послове имао је 12 запослених. Од тада, под фирмом Фонда, ту ради преко 22 људи, али се запошљава и велики број спољних консултаната за плату од 40.000 до 50.000 динара месечно.
Фонд има и значајно већа финансијска средства, не само у односу на некадашњу Канцеларију, већ и на Представништво АП Војводине у Бриселу. Годишње се из војвођанског буџета Фонду пребацује 90.000.000 динара, што значи да је за три године од свог преименовања он нашу државу коштао 270 милиона динара. Шта је за све то време учињено? Ништа!
"Фонд се бави анализом, праћењем и спровођењем пројеката финансираних из фондова Европске Уније", стоји у статуту фонда.
За све ове године Фонд је био учесник једног јединог пројекта: САФЕ (Сустаинабле Алерген Фрее Енвиронмент) и то у прекограничној сарадњи са Мађарском, за шта је од ЕУ добијено 60.000 евра. Дакле, Војводина је уложила више од четврт милијарди динара, да би из фондова ЕУ добила шест милиона?!
Такође је Фонд учествовао као придружени партнер са синдикатом у оквиру Пројекта подршке социјалном дијалогу. За ово од Европске Уније нису добијене никакве паре, јер право на подршку из буџета имају само носиоци пројекта (у датом случају синдикат).
Ако већ не могу да зараде паре, онда могу да упропасте зараду другима, размишља директор фонда Новиков.
Из непознатих разлога директор је 2011. одбио да учествује на одобреном пројекту ФАДН (Фарм аццоутант датабасе нетwорк) вредан милион евра. Пројектом је требало да буде обезбеђено увођење рачуноводствених стандарда на породична пољопривредна газдинства у Војводини. Због оваквог геста Новикова Војводина је пропустила шансу да благовремено усклади своје са стандардима Европске уније у области књиговодства и рачуноводства на пољопривредним добрима.
Разлози за одбијање Новикова за учешће на једном другом пројекту, оном из новембра 2011, са друге стране су већ очигледнији. У пројекту РЕДС - Еуропе неедс Балканс главни партнери су требали да буду италијанске регије Венето и Ломбардија, са којима Република Србија већ има потписане протоколе о сарадњи.
Сама та чињеница је била довољна да Новиков, сигурно по одобрењу Пајтића, одбије учешће у пројекту вредном 1.800.000 евра, јер оно што је добро за Србију никако, по овој двојици, не може да буде добро и за Војводину. Венето и Ломбардија треба да се определе: или су са Србијом, или са Пајтићевом Војводином!
И ове године Новиков наставља да се бахато и безумно понаша, трошећи паре добијене из овдашњег, а не буџета Европске Уније. Он у самој завршници излази из пројекта Wатерwаyс Форwард тешког 2.800.000 евра и то без икаквог образложења. За новембар је у Паризу планиран самит политичара из 11 земаља ЕУ и Норвешке, учесница поменутог пројекта на тему управљања воденим путевима, каналским мрежама, унапређењу транспорта и климатским променама, који ће проћи без наших представника.
Разлоге за овакво понашање Новикова, који показује очигледну незаинтересованост за привлачење европских донација у Војводину, лежи управо у чињеници да ЕУ нема намеру да нам исплаћује готовину у јаловој нади да ћемо је ми наменски потрошити.
Сви фондови које Европска Унија намени држави кандидату или потенцијалном кандидату налазе се у делегацији ЕУ у тој земљи и на њих никакво представништво нема утицаја. За Србију је планирано око 200 милиона евра годишње, али не тако што ће новац бити подељен да би га локални политичари покрали. Ако немају личну корист, Пајтићеви изасланици немају мотив да раде за државу која их ионако плаћа, чак и када ништа не раде.
Ништа није боља ни ситуација у званичном и неуставном представништву АП Војводине у Бриселу, у коме осим већ помињаног Новикова затичемо још и Андреу Стајића. Ова Пајтићева играчка покрајински буџет кошта око 30 милиона динара годишње, а заузврат не доноси ништа исто као и Фонд.
Није позната ни једна једина инвестиција, нити и један пројекат који су у Војводину дошли захваљујући овом представништву. У Представништву се једноставно ништа не догађа: нема посета, телефони не звоне, не организују се никакви састанци...
Представништво је имало само неколико покушаја да организује представљање општина из Војводине, али под условом да саме општине сносе све трошкове презентације и наступа! И поред овако мршавих резултата (не)рада тражено је повећање буџета Представништва због трошкова презентације?! Из тог угла посматрано одлука УСС је у корист грађана Војводине, јер ће од сада 30 милиона динара годишње моћи да се искористи у неке корисније сврхе.
И радници могу да дају све од себе!
Док се Фонд још звао Канцеларија за европске послове, годишњи буџет му је износио 23.000.000 динара, што значи да је за четири године постојања Канцеларија потрошила мање од 100 милиона динара, односно онолико колико се сада издваја за само једну годину рада Фонда.
Како се види из приложеног извода прошлогодишњег обрачуна буџетских средстава АП Војводине, за ставку "Остале дотације и трошкови" било је намењено 96 милиона динара. Од тога је 90 милиона потрошено за Фонд "Европских послова", а шест милиона је отишло у Фонд за развој непрофитног сектора Аутономне Покрајине Војводине.
Из годишњег обрачуна некадашње Канцеларије за европске послове види се да је за плате било издвојено и утрошено 12.717.000 динара. Уз то, постоји и ставка "Накнаде у натури" која је износила 112.852 динара на годишњем нивоу. Који су то радници пристали да буду натурално обештећени?
Познато је да председник Извршног већа АП Војводине Бојан Пајтић преферира младе, скоро голобраде младиће. Непознаница је зато ко је "натурално" плаћао оне старије мушкарце и женске сараднике Канцеларије. Или таквих уопште није ни било?
(Арпад Нађ - Магазин Таблоид)
0 коментара:
Очекујемо ваш коментар!
Кажите нам шта мислите о овој теми ...