Шеик купује војвођанску земљу!

Аутор Admin on петак, 25. јануар 2013. | 06:05



Иако су пољопривредници устали против продаје комбината шеику Мухамеду бин Заједу ал Нахјану, и мада им је из врха српске власти обећано да ће трансакција с Арапима ићи њима у корист, пословни партенери наше владе, пријатељи из УАЕ, заправо су добили оно што им је обећано приликом прве посете министара Млађана Динкића и Александра Вучића тој земљи. Како „Дневник” сазнаје, шеик и његова компанија „Ал Дахра” ће постати већински власник војвођанских предузећа „Јадран” у Новој Гајдобри, „Млади борац„ у Сонти, „7. јули” код Панчева, „Омољица”, „Долово”, „Војводина” у Старчеву, као и предузећа „Драган Марковић” у Обреновцу. Србија продаје земљу тих комбината, која се води као друштвено власништво, што је само по себи дискутабилна имовинска категорија. Та предузећа имају у просеку по 500 хектара земље, коју наша држава шеику планира да прода по 10.000 евра, а припада им и 16.500 хиљада хектара државног земљишта, а то ћемо му дати у закуп по 250 евра. 

Незаконитост, попут давања државних њива у закуп без тендера, биће превазиђена тиме што ће бити потписан међународни уговор од државног значаја и тиме ће и формално и правно посао бити званично склопљен. Нешто слично је, да подсетимо, урађено и при приватизацији НИС-а, када га је „Гаспром„ купио без међународног тендера директном погодбом...

Како год, наши пољопривредници су огорчени због тога што није њима понуђено да ту земљу узму у закуп по тако повољним условима. Поменимо, државне оранице су у протеклих неколико месеци у Војводини у закуп даване по ценама три пута већим од оне која је понуђена шеику. Пољопривредници у Бечеју, Шиду и Инђији плаћали су хектар њива које је држава дала на лицитацију и по 800 и 900 евра па сигурно не би било тешко издати те њиве по 250 евра по хектару, колико ће их шеик платити. У Банату, где се налази неколико комбината којима ће газдовати шеик, државна земља је у аренду „ишла” по 500 евра.

– Све су то кварне игре, ако се овако настави, заиста ћемо сви под једну шљиву. Бунили смо се након прве Динкићеве и Вучићеве посете Абу Дабију и након првог договора, а сада нам кажу да то није продаја већ заједничко улагање. Није шија него врат – каже за „Дневник” пољопривредник из Црепаје Мирослав Грубанов, представник Удружења „Паор”. 

– Зашто не дају исту шансу нама? Зашто нама не дозвољавају да радимо земљу по 250 евра по хектару? – пита и пољопривредник из Каћа Војислав Малешев, председник Удружења „Клуб 100П плус„ које је оштро протестовало након прве најаве продаје комбината шеику.

– То је само доказ колико власт поштује народ и колико поштује закон. Не брани наш закон само продају државне земље већ уопште продају земљишта странцима. Министар пољопривреде, с једне стране, обећава да ће померити границу, то јест рокове које смо испреговрали с ЕУ када је о продаји њива странцима реч, а с друге стране, министар привреде већ продаје земљу – каже Малешев, подсећајући на то да је Мађарска пре недавно забранила продају њива странцима, а они су у ЕУ. – Како то да шеик жели баш нас да спасе, зашто није отишао у Румунију, Бугарску...? Да је велики душебрижник и спасилац, сигурно не би имао толико пара. 

Поменимо, предузећа која је безецовао шеик су из „зеленог пула”, који је својевремео основала Агенција за приватизацију. Она имају заступника државног капитала с обзиром на то да је у њима приватизација поништена.   

– Али државни капитал није исто што и земљиште у државној својини. Земљиште није предмет приватизације, и то пише у Закону о приватизацији. Према томе, ако би се приватизовао душтвени, то јест сада државни капитал тих предузећа, не би требало да се привтизује и земљиште – каже секретар Удружења за аграр у Привредној комори Војводине Ђорђе Бугарин. – С друге стране, на земљишту се примењује Закон о пољоривредном земљишту, а он збрањује продају земљишта странцима. Према томе, мора се поштовати тај закон, не може се његова одредба тумачити искривљено. Када је реч о државним њивама, предвиђена је процедура коју спроводи локална самоуправа на чијој територији је земљиште, о издавању државног земљишта у закуп. Предузећа из „зеленог пула„ користе део државног земљишта, а нису прошла процедуру издавања. Већ у тој фази је прекршен закон. Требало би да шеик купује оно што није државно земљиште. У противном, протести пољопривредника против министара у Влади били би оправдани јер они никако не могу бити изнад закона. Земљиште је ресурс који је необновљив, који је ограничен, а да се продаје се зарад пуњења буџетских „рупа„ – то је недопустиво. 

У џеп сто милиона евра

Министар финансија и привреде Млађан Динкић изјавио је да ће већ у недељу у Абу Дабију бити потписан први уговор о заједничким улагањима у пољопривреду с компанијом „Ал Дахра„ шеика Мухамеда бин Заједа ал Нахјана из Уједињених Арапских Емирата.

– У недељу потписујемо први уговор с „Ал Дахром„ која ће постати већински власник осам српских пољопривредних комбината. Држава Србија ће имати удео у тим предузећима 20 одсто, док ће та арапска компанија поседовати 80 одсто власништва комбината – прецизирао је Динкић.

Он додаје да ће само по том основу српски буџет имати прилив од 100 милиона евра. У Абу Дабију ће бити конкретизован пројекат изградње комплетне инфраструктуре за наводњавање и одводњавање, у који ће страни партнер уложити 100 милиона евра.

– С развојним фондом Абу Дабија ћемо кренути у финансирање пројеката изградње инфраструктуре за наводњавање и одводњавање у целој Србији, не само на подручју Војводине – објашњава Динкић, и наводи да тај фонд Србији нуди услове који су чак повољнији и од оних које даје Светска банка.

Он објашњава и да би се део новца из тог фонда користио и за дугорочне кредите сељацима, намењеним за куповину опреме за наводњавање.

ПИК „Бечеј” није у игри

Представници Самосталног синдиката ПИК-а „Бечеј„ у најавама министра Динкића да ће Емиратима понудити наше комбинате видели су шансу за бечејски комбинат. Међутим, како нам је јуче казао председник Ш ПИК-а Бранислав Шекеровић, то предузеће с 8.244 хектара ораница није предмет договора с Арапима.

(Дневник)
Поделите текст :

0 коментара:

Очекујемо ваш коментар!

Кажите нам шта мислите о овој теми ...

Најчитанији текстови

Пратиоци

 
Подршка: Creating Website | Johny Template | Mas Template
Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Српска Војводина - Srpska Vojvodina - Сва права задржана
Идеју за дизајн смо добили од Creating Website у сарадњи са Mas Template